ALPHA INDUSTRIES – MILITARNA ODZIEŻ DLA CYWILI

Alpha Industries to kultowa marka produkująca odzież w militarnym stylu. Firma przez lata była powiązana z produkcją dla wojska, stopniowo również budując swoją pozycję na rynku odzieży dla cywili. Poznaj jej kultowe kurtki produkowane dla US Army, które weszły do mody codziennej, stając się jednocześnie symbolami popkultury.

26a0454a430f0c4980f83806765b0bd9L10805921

 

 

 

Początki Alpha Industries
Firma powstała w 1959 r. w niewielkim Knoxville, w stanie Tennessee i od pierwszych dni pełniła rolę kontraktora Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, produkując umundurowanie US Army. Przez kilka następnych dekad Alpha Industries spełniała najwyższe standardy stawiane producentom stając się jednocześnie jednym z największych graczy w branży. Wiele z elementów wyposażenia US Army zyskało miano kultowych, a Alpha jako ich producent również dzieliła ten sam los. Trzeba przyznać, że firma uczciwie zapracowała na tą pozycję sprzedając cywilom produkty niezmienionej jakości. Jedyną różnicą były drobne zmiany na metce, a dokładnie dodanie trzech poziomych linii służących rozróżnieniu produkcji cywilnej od wojskowej. To drobne ułatwienie dla pracowników stało się niebawem znakiem rozpoznawczym Alpha Industries i zostało zaadaptowane na potrzeby logo. Trzy linie oraz ” flying A „to najbardziej charakterystyczne elementy współczesnego logo marki.

Najbardziej klasyczne elementy umundurowania, których Alpha Industries była kontraktorem to:

MA-1 czyli słynna kurtka lotnicza

kurtka_alpha_MA1S_olivitem_123820_pic_1_lightbox

Do największych klasyków Alpha Industries należą bez wątpienia jej flyersy, czyli kurtki lotnicze. Modele MA-1, opracowane w połowie lat 50 XX w. dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stały się jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów militarnego stylu. Klasyczna MA-1 wykonana jest z nylonowej tkaniny oraz wełnianego kołnierza i ściągaczy. Posiada dwie zamykane na zatrzask kieszenie z przodu oraz jedną na drobiazgi na lewym ramieniu. Tradycyjny jej kolor to ciemna oliwka ( Sage Green ), choć obecnie Alpha produkuje je również w sześciu innych kolorach. Jako kurtki pilotów przeznaczone były na temperatury w okolicach 3-5 stopni (25-40 F ) W połowie lat 60 wprowadzono jeden z najbardziej charakterystycznych elementów – jaskrawo pomarańczową ( Indian Orange ) podszewkę. Rozwiązanie to było czysto praktyczne, gdyż w przypadku nagłego lądowania pilota, po obróceniu kurtki na lewą stronę, ułatwiało ekipie ratunkowej jego lokalizacje. Alpha Industries produkuje MA-1 od 1963r., a od lat 70 z przeznaczeniem na rynek cywilny.

item_124723_pic_1_lightboxbeckham

Popularne flyersy odegrały bardzo dużą rolę w popkulturze, m.in. stanowiły atrybut garderoby subkultury skinheads. Innym silnym skojarzeniem jest początek lat 90 i popularność fleków na piłkarskich stadionach. MA-1 doceniają również pasjonaci lotnictwa i militariów. Warto zauważyć, że kurtki tego typu posiadają często różnego rodzaju naszywki, np. nawiązujące do sił powietrznych. Niemniej jednak Alpha produkuje również gładkie modele i te prezentują się zdecydowanie najlepiej. Mogą stanowić garderobę zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powyższe zdjęcia przedstawiają Pharrella i Ciarę, Chrisa Browna oraz Davida Backhama ubranych w MA-1 Alpha Industries.

N-3B – wojskowy prekursor dzisiejszej parki

Snorkel_Parka_Sage_Fit_1024x1024alpha-industries-jacket-n3b-parka-rep-blue
Parka to obecnie jeden z najpopularniejszych fasonów kurtek zimowych, a szeroko dostępne w sklepach modele wzorowane są w ogromnym stopniu na ich wojskowym prekursorze.
Model N-3B, znany szerzej jako Snorkel Parka lub Alasca  to oficjalne wprowadzone w 1958 okrycie załóg bombowców strategicznych USAF. Zostało stworzone do ochronny przy ekstremalnie niskiej temperaturze (– 50 C ) i pierwotnie było wykonane z tkanin poliamidowych i wełnianej podszewki. W późniejszych latach całość była wykonywana już z syntetyków.
N-3B posiadała zintegrowany kaptur obszyty futrem, a zapięcie parki stanowił mosiężny zamek błyskawiczny, który był kryty listwą zapinaną za pomocą guzików i pętelek. Na klatce piersiowej umieszczono obszerne kieszenie z zatrzaskiem na napy.
Po zaciągnięciu kaptura i maksymalnym zapięciu kurtki pozostawał jedynie mały tunel do patrzenia, stąd też żartobliwy przydomek – Snorkel Parka ( snorkel z ang. – rurka do nurkowania). Rozwiązanie to zapewnia maksymalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, może jednak znacznie ograniczać pole widzenia. Snorkel Parka towarzyszy Alpha Industries od pierwszych tygodni istnienia firmy. Obecnie kurtka produkowana jest w 5 kolorach i stanowi sprawdzoną opcje nawet na najgorsze mrozy. Warto zauważyć, że w dobrych jakościowo kurtkach istnieje możliwość odpięcia futerka od kaptura.

Kurtka M-65 militarny klasyk wszech czasów

serpico_528_poster5-musicians-changed-fashion-forever-03     Al Pacino w filmie Serpico oraz …                          Bob Marley

Kurtka polowa M-65, to element pochodzącego z 1965 roku systemu umundurowania zimowego US Army. Wprowadzona do użytku w okresie wojny w Wietnamie, M-65 została następczynią M-51. W stosunku do swojej poprzedniczki charakteryzowała się kilkoma ulepszeniami. Zasadniczą różnicą jest stójka, która w M-65 chowa rolowany kaptur. Ponad to dołożono: epolety, dodatkowe kieszenie cargo oraz wprowadzono zamek błyskawiczny, zamiast zapięcia na guziki. Kurtka wykonana jest z tkaniny NYCO (50% nylon, 50% bawełna), cechującej się duża wytrzymałością. Posiada również możliwość przypięcia kaptura z Fishtail Parki M-65 oraz podpinki, w celu dodatkowej ochrony przed zimnem. Obecnie Alpha Industries produkuje je w 6 wariantach kolorystycznych: khaki, ciemna zieleń, czarny, granat oraz dwie wersje kamuflażowe.

DSC_01699179JV0681Web

Popularna emka to jeden z największych klasyków jaki przeniknął z wojska do mody codziennej. Niepodważalnym atutem klasycznej oliwkowej M-65 jest jej uniwersalność  dopasowywania się do różnych odcieni niebieskiego, brązu oraz bieli. M-65 to również klasyk kultury masowej. Lista sław, które ją nosiły jest naprawdę długa. Wystarczy wspomnieć choćby Boba Marleya, czy takie kreacje filmowe znanych aktorów jak: Sylvester Stallone w Rambo, Arnold Schwarzenegger w Terminatorze, czy postać porucznika Borewicza z 07 zgłoś się, który chodził w polskiej kopi inspirowanej M-65.

Alpha Industries współcześnie
Obecna działalność firmy skoncentrowana jest głównie na sprzedaży cywilom swoich militarnych klasyków oraz odzieży nawiązującej do tego stylu. Ma to związek m.in. ze zmiana podejścia rządu USA do stopniowego ograniczania czynników ludzkich na rzecz zaawansowanych technologii. Pozycja marki jest jednak niepodważalna i kolejne generacje doceniają jej klasyczne kurtki. Warto zapoznać się z ofertą firmy i wyszukiwać zwłaszcza modele pozbawione militarnych aplikacji, które często dają się adaptować do bardziej eleganckich elementów garderoby, zapewniając przy tym najwyższą jakość.

Processed with VSCOcamb73d6c3f486ec975a89534d66f7b0ee5 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge