Barbour – idealna kurtka na jesień

Jak zapewnić sobie ochronę w jesienne dni, łącząc przy tym najwyższe standardy elegancji ? Odpowiedzią może być, marka Barbour i jej sztandarowy produkt – kurtka woskowana.

Bardour-Great-Coat-collection-for-men-2barbour-2014-spring-summer-lookbook-by-end3

Barbour, a dokładnie J. Barbour and Sons to luksusowa 120-letnia brytyjska marka odzieżowa. Firma znana jest przede wszystkim ze swych wodoodpornych, niemal niezniszczalnych kurtek woskowanych. Wraz z innym swoim produktem – kurtkami pikowanymi, Barbour jest z całą pewnością marką klasyczną i należy do najważniejszych firm, które kształtowały brytyjską modę.

Choć firma pierwotnie była kojarzona z właścicielami zamożnych wiejskich posiadłości i amatorami takich sportów jak : jeździectwo, czy łowiectwo dziś jej produkty, to element garderoby wszystkich tych, którzy cenią sobie elegancję, tradycję oraz jakość.

rk9jxgbgdvitz7l9jvopMens-Barbour-Wax-Walsh-Olive_02

 

Kurtka woskowana
Kurtki woskowane towarzyszą firmie od początku i były przyczyną jej sukcesu.

Początki marki sięgają 1894 r. i rozpoczynają się w miejscowości South Shields, u wybrzeży Anglii i wiążą się z otwarciem sklepu – J Barbour & Sons. Właścicielem był John Barbour, do tej pory producent i importer tkanin olejakowych ( wodoodporne tkaniny stosowane przy produkcji żagli ) , a asortyment nowo-otwartego sklepu: stanowiły kurtki oraz płaszcze kierowane do miejscowych rybaków oraz pracowników portu. Trzeba zaznaczyć, iż ówczesna odzież wodoodporna nie była skuteczna i producenci wciąż dążyli do jej ulepszeń. John Barbour jako jeden z pierwszych podjął próby wykorzystania dobrze znanych sobie tkanin olejakowych do produkcji odzieży. Jego wybór padł na bawełnę woskowaną i okazał się strzałem w 10. Powstałe na jej bazie kurtki, charakteryzowała duża odporność na wilgoć, co okazało się na tyle rewolucyjne, że firma osiągnęła sukces, a jej kurtki do dziś cieszą się prestiżem.

Obecnie do ich wyrobu wykorzystuje się wysokogatunkową, sprowadzaną z Egiptu bawełnę. Tamtejszy surowiec słynie z najwyższej jakości, a jego włókna należą do najdłuższych.
Wykonana z niego tkanina następnie poddawana zostaje procesowi impregnacji woskami, w celu nabrania właściwości wodoodpornych.
Warto dodać, że kupując kurtkę woskowaną Barbour otrzymujemy kartę serwisową, która nas uprawnia do wszelkich napraw. Przy odpowiednim utrzymaniu kurtka może posłużyć nawet do kilkudziesięciu lat.
Do dziś mimo rozproszenia produkcji po świecie, kurtki woskowane Barbour powstają tylko i wyłącznie w miejscu rozpoczęcia ich historii, czyli w fabryce w South Shields.

Barbour i jego kurtki woskowane to oprócz wysokiej jakości także kawał historii i niezawodność sprawdzona w wielu okolicznościach :

International

mcqueen1Mens Barbour Lightening Waterproof Jacket Racing Green-55
Woskowane kurtki Barbour, to również ikona w świecie motocyklistów i opasła karta w historii firmy.
Lata 30 XX w. były okresem gwałtownego rozwoju i popularności transportu motocyklowego w Wielkiej Brytanii. Do jego pasjonatów należał także Duncan Barbour, członek rodzinnego biznesu. To za sprawą jego osoby – z początkiem lat 30, Barbour rozpoczął ekspansję na rynku odzież dla motocyklistów. Firma stała się wówczas sponsorem większości rozgrywanych w UK zawodów motocyklowych, a od 1936r. przez ponad 40 lat dostawcą odzieży dla brytyjskiej reprezentacji.
Na zawody International Six Days Trials powstał prawdziwy klasyk – legendarna woskowana kurtka motocyklistów – International. Do amatorów modelu International należał także znany ze swych pasji motocyklowych aktor Steve McQueen.

Ursula

Ursula-Jacket---1940_web
Warto wspomnieć jeszcze jeden epizod, z początku II wojny światowej i okoliczności wykorzystania woskowanych kurtek Barbour na potrzeby armii.
Jak głosi historia wszystko zaczęło się pewnego deszczowego dnia na mostku okrętu podwodnego HMS Ursula. Dowodzący nim kapitan George Phillips, zauważył jednego ze swoich podwładnych w kombinezonie motocyklisty marki Barbour. Kapitan od dawna narzekał na olejowane kożuchy żołnierzy okrętów podwodnych, a raczej fakt, że przy kontakcie z wilgocią momentalnie stają się ciężkie i niewygodne. Widząc kombinezon z woskowanej bawełny, zainspirowany kapitan Phillips zaczął zastanawiać się nad stworzeniem nowego okrycia. Wkrótce potem postanowił udać się do South Shields, do siedziby Barbour, gdzie przedstawił swój pomysł na wykorzystanie bawełny woskowanej. W ten sposób przyczynił się do powstania nowego dwuczęściowego, nieprzemakalnego kombinezonu specjalnie dla członków załogi okrętów podwodnych.

Barbour wciąż na topie

barbour-green-waxed-jacket-accolade-international-product-1-4668509-258915289_large_flexMens_Heritage_10 (1)

Obecnie w ramach Barbour działają cztery mniejsze brandy: International, Heritage, Lifestyle, Sporting oferujące szeroki wybór swoich produktów pod gusta zróżnicowanych klientów.

Trzeba zauważyć, że w ostatnich latach Barbour nieco zmienił politykę i stał się dostępniejszy dla szerszej grupy odbiorców. Świadczy o tym choćby fakt, że marka jest dostępna w popularnej sieci wysyłkowej ASOS.
Jej produkty można kupić także w innych sklepach on-line, np. Zalando, co jest wygodne przy dość ograniczonych możliwościach zakupów w polskich sklepach stacjonarnych.

Na rodzimym rynku, kurtki Barbour to coraz powszechniejszy obraz na ulicach miast. Wiąże się to m.in. z faktem, że w ostatnich latach stał się popularny wśród hipsterów. Powstało nawet określenie Hackney Farmers, w nawiązaniu do jednej z londyńskich dzielnic.
Kolejny powód popularności marki wśród młodszej generacji – to publiczne wystąpienia gwiazd w kurtkach Barbour na festiwalu muzycznym w Glastonbury. Brytyjska impreza jest jednym z najstarszych i największych przedsięwzięć tego typu na świecie. Słynie z częstej deszczowej pogody, dużej ilości błota, a w ostatnich latach także kurtek Barbour, które się świetnie sprawdzają w tych warunkach.

Nie zmienia to jednak faktu, że Barbour to marka jak najbardziej z wyższej półki, a jej posiadanie wiąże się z prestiżem.
Należy na koniec wspomnieć o jej popularności wśród członków brytyjskiej rodziny królewskiej, a także rekomendacjach jakie firma od niej uzyskała. Barbour szczyci się bowiem gwarancjami, odpowiednio: Księcia Edynburga ( 1974 ), Królowej ( 1982 ) oraz Księcia Walii ( 1987 ).

diana barbourlabel barbour

 

 

Każda kurtka posiada metkę przedstawiającą wszystkie trzy powyższe herby, co tylko dodatkowo zobowiązuje firmę do jak najwyższej jakości swoich produktów.

Men Barbour Colomer Jacket -Sage


Answear_club Image Banner 300 x 250_2            Guy_250x250

1 Comment

 1. Szymon

  Grudzień 1, 2015 at 14:34

  Dzień dobry,

  moje doświadczenia z kurtką Barbour są zupełnie inne. Po zaledwie 2.5 sezonach zimowych moja kurtka woskowana na zimę nie nadaje się do użytku miejskiego.

  Zepsuł się zamek, spody obu rękawów są mocno przetarte (po tak krótkim okresie użytkowania), mankiety i patki kieszeni również są porwane, biała podszewka jest mocno widoczna przez przetarty czarny materiał kurtki. To wszystko po zwykłym, codziennym użytku w mieście..

  Tutaj kilka zdjęć jak naprawdę wygląda „jakość Barbour” po 2.5 roku https://barbourquality.atavist.com/barbour-wax-jacket-flaws

  Czy tak powinna wyglądać kurtka, która kosztowała w polskim sklepie 1300PLN?

  Proszę wybaczyć, ale moim zdaniem hasła o historii i niezawodności firmy to tylko puste slogany nie mające wiele z rzeczywistością. Historie o serwisowaniu i trwałości idącej w kilkadziesiąt lat również można włożyć między bajki, bo po upłynięciu 24mcy gwarancji, firmie Barbour jest „przykro”, a kurtkę mogę co najwyżej wysłać do Niemiec do naprawy za dodatkową opłatą.

  Odkładając na bok marketingowe hasła i „prestiżowe” pozycjonowanie firmy, proszę zerknąć na zdjęcia i zastanowić się czy firma Barbour ma faktycznie cokolwiek wspólnego z wysoką jakością.

  Podrawiam, Szymon

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge