Bosmanka – marynarski klasyk

Bosmanka popularna również pod angielską nazwą – pea coat, to wełniana kurtka wyglądem nieco przypominająca płaszcz. Gruba wełna, tradycyjny granatowy kolor, czy dwa rzędy guzików to najbardziej charakterystyczne elementy tego klasycznego ubioru. Współczesne bosmanki mimo marynarskiego pochodzenia na trwałe wpisały się do mody codziennej, a ich elegancki krój idealnie sprawdza się w stylu pół-formalnym.

eventide-navy-pea-coat-samsung-tabletpeacoat_sure_bets_fall_catalog6

Marynarskie pochodzenie

dpeacoat

Podobnie jak w przypadku wielu klasycznych ubrań, pochodzenia bosmanki należy szukać w wojsku. Krótki wełniany półpłaszcz o tym fasonie, już od początków XVIII w. stanowił podstawowe okrycie większości marynarek wojennych w Europie. I choć dokładne pochodzenie nie jest do końca znane, kilka faktów wydaje się pewne. Bosmanka to oczywiście typowo polska nazwa, jednak jej angielski odpowiednik pea coat, również cieszy się pewną popularnością, przy okazji zdradzając co nieco na temat tego klasycznego ubioru. Pea coat,  jest zmienionym na przestrzeni dziejów tłumaczeniem holenderskiego pijjakker ( pij to nazwa pierwotnie wykorzystywanej wełnianej tkaniny, natomiast jakker oznacza kurtkę ). Holenderskie pochodzenie nazwy i bogata przeszłość floty tego kraju pozwala przypuszczać, że Holendrzy mieli swój udział przy jego powstawaniu. Zdecydowanie jednak większą rolę odegrali Anglicy, gdyż to właśnie ich marynarze w początkowym okresie rozpowszechniali pea coat. Wełniany półpłaszcz w szybkim tempie został przyjęty w większości europejskich krajów, a od 1881 roku był również noszony przez US Navy ( Marynarkę USA ) co przysporzyło mu jeszcze większej popularności.

Pea_Coat_george_3-413764251999621195992_fpx.tifFason
Typowa bosmanka to idealny ubiór na sezon jesienno-zimowy. Wysoki kołnierz i szerokie klapy doskonale sprawdzały się w warunkach silnego wiatru na morzu i będą nie mniej praktyczne na typowo wietrzną polską pogodę. Pod względem długości klasyczna męska bosmanka sięga do połowy bioder. Długość zawdzięcza pierwotnemu przeznaczeniu – jako okrycie niższych rangą marynarzy umożliwiała im swobodne wspinanie się po olinowaniu. Oficerowie nosili  bosmanki o długości płaszcza.

Black-Anchor-Peacoat-Buttons-of-US-Navy-600x418

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech bosmanki są dwa rzędy guzików, trzy lub cztery z każdej strony w zależności od modelu. Te najbardziej klasyczne nawiązujące do marynarskiej tradycji mogą posiadać guziki przedstawiające – wzór kotwicy z liną ( fouled anchor ). Motyw ten  jest starszy od samej bosmanki, pochodzi z XVI w. i stanowi kopię pieczęci jednego z angielskich admirałów. Warto też dodać, że część bosmanek posiadała takie guziki w kolorze złotym i były one zarezerwowane dla członków załogi wyższych rangą.

Współczesna moda
Obecnie bosmanka od dawna stanowi podstawę kolekcji większości marek odzieżowych, produkujących jej mniej lub bardziej tradycyjne interpretacje. Wiele modeli jest dostosowywanych do współczesnych trendów, stąd nierzadko bywają w rozmaitych kolorach lub posiadają kaptur. Zdecydowanie najlepiej wypadają jednak te tradycyjne, a przez to ponadczasowe. Stanowią doskonały element zestawów pół-eleganckich.

justin_timberlake_pea_coat_glastonbury_to_parisUsher_Burberry_Prorsum_Military_Wool_Felt_Peacoat

Także świat muzyki oraz filmu docenia elegancje i wygodę kurtek bosmanek. Powyżej zdjęcia Justina Timberlake`a i Ushera, niżej : James Dean, Robert Redford i Daniel Craig w roli Bonda.

James-Dean-in-Pea-Coat720retro-redford-coatjudi-dench-james-bond


Zakupy

PI922L001-K11@14TP822N00G-C11@12FA522H00G-Q11@14
Sprawdź ofertę bosmanek na Zalando:
1- Krótki płaszcz – navy
2- Topman Krótki płaszcz – grey
3- Farah MYTON – Płaszcz wełniany /Płaszcz klasyczny – black

S3722H009-503@1.2JA222L01X-Q11@16PE122M000-K11@14
4- Schott NYC CYCLONE – navy
5- Jack & Jones – Płaszcz wełniany /Płaszcz klasyczny – black
6- Pepe Jeans FONTANA – Krótki płaszcz – dulwich

 


Guy_250x250Answear_club Image Banner 300 x 250_2

2 Comments

 1. Mariusz

  Grudzień 2, 2014 at 15:27

  Ostatnio coraz bardziej popularne są właśnie kurtki marynarkowe, a bosmanka doskonale się sprawdza.
  Mariusz ostatnio opublikował…Wirtualne zakupy odzieżyMy Profile

 2. Damian

  Czerwiec 29, 2016 at 11:19

  Efektownie wygląda, chociaż preferuje płaszcze. Zawsze zaopatrzam się w http://www.grandmodameska.pl/, może kupię tam coś podobnego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge