Buty Chukka – wybór niemal na każdą okazję

Buty typu chukka to świetny wybór na wiosenno jesienną porę roku. Idealnie pasują nie tylko do jeansów i chinosów, ale nawet garnituru, co czyni je doskonałym elementem naszej garderoby niemal na każdą okazję. Z poniższego artykułu dowiesz się czym charakteryzują się prawdziwe chukka i co je różni od desert boots, a także do czego je nosić i jaka marka jest producentem numer 1 na świecie.
chukka buty stylizacjachukka z jeansami

Na początek ustalmy czym dokładnie są trzewiki typu chukka ( wym. czaka ). Oto ich podstawowe cechy:
–  buty sięgające lekko za kostkę
– sznurowane na dwie lub trzy dziurki
– tradycyjnie zamszowe
– skórzana podeszwa ( lub wykonana z krepy w przypadku desert boots )
– posiadają zaokrąglone przody i cienką podeszwę

buty chukka z garnituremDavid-Beckham-Chukka-Boots

Pierwsze wzmianki, czyli sportowy rodowód ?
Podobnie jak większość klasycznych elementów garderoby, także i buty typu chukka kryją swoje tajemnice w kwestii pochodzenia. Kilka informacji zdaje się jednak być pewnymi. Po pierwsze pochodzenie samej nazwy chukka ( inaczej chukker ). Słowo to bezpośrednio odnosi się do gry w polo, gdzie zwyczajowo nazywane są tak okresy gry składające się na mecz. Zwykle chukkery trwają 7,5 minuty i jest ich od 4 do 8. Warto jeszcze dodać, że słowo to zaczerpnięte jest z języka hindi, a to właśnie w Indiach „polo” stanowiło jedną z najpopularniejszych rozrywek, m.in. wśród stacjonujących tam brytyjskich żołnierzy. Tyle na temat samej nazwy, wróćmy do butów. Niestety, nie jest stwierdzone jaką rolę pierwotnie odegrały one wśród graczy polo. Część badaczy tematu twierdzi, że były na tyle podobne do zwykle zakładanych do gry butów, że w którymś momencie po prostu zaczerpnęły swoją nazwę w nawiązaniu do samego polo. Jeszcze inni sądzą, że stanowiły najpopularniejszą i najwygodniejszą alternatywę do przebrania się wśród graczy zaraz po zakończonym meczu. Jak było naprawdę pewnie się już nie dowiemy. Niemniej jednak, to właśnie w 1924 roku ówczesny książę Windsoru Edward VIII tuż po swoim powrocie z Indii ( gdzie podobno grał w polo ) po raz pierwszy zaprezentował się publicznie na zachodzie w butach chukka. Całe zdarzenie miało miejsce w USA, a sam książę od tego czasu zaczął regularnie zakładać nowy typ obuwia znacznie przyczyniając się do wzrostu jego popularności.

charcoal-bomber-jacket-yellow-crew-neck-t-shirt-grey-chinos-grey-desert-boots-original-399chukka plus torba

Desert boots, czyli afrykański trop.
Do dalszej popularyzacji butów chukka przyczynili się również Brytyjczycy, którzy w czasie II wojny światowej w ramach swoich działań m.in. w Afryce, jako część umundurowania mieli buty nazywane popularnie desert boots. Obuwie to jednoznacznie kojarzyło się z butami typu chukka, a jedyną istotną różnicą był fakt posiadania przez nie podeszwy wykonanej z krepy zamiast tradycyjnej skóry.

Jeszcze innym „afrykańskim” wątkiem są pochodzące z RPA veldskoen, czyli po prostu skórzane buty w języku afrikaans. Veldskoen to lekkie, zaprojektowane przez holenderskich osadników ( w XVII w. ) buty, które swoją formą również jednoznacznie przypominają chukka. Przez stulecia zdobywały one ogromną popularność głównie w RPA oraz sąsiednim Zimbabwe, czy Namibii, by w mniejszym stopniu rozprzestrzenić się na cały czarny kontynent.
buty Veldskoen veldskoen buty

Nathan Clark w służbie jej królewskiej mości.
C. & J. Clark to założona w 1825 roku angielska firma obuwnicza, która ( jak łatwo policzyć ) w 1941 szczyciła się już ponad stuletnią historią. Los sprawił jednak, że najciekawsza karta miała dopiero zapisać się w dziejach tej firmy. W 1941 roku jeden z jej potomków, niejaki Nathan Clark rozpoczynał swoją służbę w brytyjskim korpusie, który został oddelegowanym aż na tereny dzisiejszej Birmy. Tuż przed wyjazdem z domu usłyszał od brata polecenie by mieć oczy otwarte na wszystko, co może być przydatne dla rozwoju firmy. Wnioski pojawiły się już wkrótce i stały się nimi właśnie – desert boots.
C. & J. Clark to marka, która w największym stopniu wypromowała buty typu chukka, a one same są do dziś jej najbardziej sztandarowym produktem. Wróćmy jednak do historii. W 1944 Nathan Clark zauważył, że wśród oficerów dużą popularnością cieszą się lekkie skórzane buty o zaokrąglonych przodach. Wspomniani oficerowie pochodzili z byłej 8 Armii, której to trzy dywizje zostały oddelegowane z Afryki na Daleki Wschód. Buty, które zauważył Clark zostały zakupione na bazarze w Kairze, gdzie były wytwarzane jako wersja południowoafrykańskich veldskoen.
Nathan_Clark_1934521b
Nathan wkrótce wysłał do swojego brata szkice obuwia, lecz te go nie zainteresowały. Kolejnej próby podjął się już sam po powrocie z wojska. Wykonał prototyp, który również został przyjęty w firmie chłodno. Projekt wszedł do produkcji dopiero w 1950 roku, ale tylko w USA, co stało się po publikacjach zdjęć w tamtejszej prasie.

Jak je nosić ?
Obecnie buty typu chukka należą do najpopularniejszych botków na rynku, a producenci oferują różnorodne wersje zarówno pod względem kolorystyki, jaki i zastosowanych materiałów. Daje to każdemu możliwość wybóru odpowiedniej pary, mniej lub bardziej casualowej. Oczywiście jeśli zależy nam na bardziej eleganckich modelach, to należy się skupić na egzemplarzach skórzanych. Oczywiście z uwzględnieniem podeszwy, która ponad to nie powinna być zbyt gruba. Tego typu buty można spokojnie założyć nawet do garnituru, co możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.
buty chukka oraz garniturchukka garnitur


Zakupy
clarks desert beżowe
chuka clarks brazCL612D00L-O11@12.1
Kilka modeli marki Clarks można kupić na Zalando wśród m.in. :
1- sznurowane sportowe ( sand )
2-  desert ( sznurowane sportowe )
3- desert ( brown tumbled leather )

PI912A0CV-B11@10PI912A0CV-O11@113TP812A00A-K11@12

Zalando oferuje również spory wybór klasycznych desert boots w naprawdę atrakcyjnej cenie, m.in. :
4- buty marki Pier One, powyżej zaprezentowano model beżowy
5- oraz ciemny brąz, ponad to dostępne 4 inne warianty kolorystyczne
6- inną propozycją mogą być buty marki Top Man w kolorze navy, dostępne również 2 inne kolory

5 Comments

 1. MM

  Luty 23, 2016 at 19:23

  Uwielbiam ten model obuwia. Doskonale sprawdza się jesienią i zimą.
  MM ostatnio opublikował…Smoking bez tajemnicMy Profile

 2. Mademoiselle

  Marzec 7, 2016 at 17:50

  Wspaniały blog, podziwiam! Zapraszam do mnie: http://mademoiselleeee.blogspot.com/

 3. Oren

  Marzec 17, 2016 at 16:21

  Warto mieć takie buty. Przydają się niemal na każdą okazje, wypad do baru, randkę, czy wyjście do pracy. Jeśli sypniemy na nie groszem to będą nam długo służyć
  Oren ostatnio opublikował…Konto oszczędnościowe i osobiste w INGMy Profile

 4. Próchnik sklep

  Czerwiec 2, 2016 at 09:57

  Świetne buty. Uwielbiam elegancki styl. 🙂 Rzeczywiście pasują na każdą okazję.

 5. Michaś

  Październik 30, 2016 at 20:54

  Złoto dla tego, kto poda nazwę i markę butów z pierwszego zdjęcia w artykule. Przynajmniej na tej fotce prezentują się fantastycznie, nie wiem jak na żywo, ale… kolor, krój i przede wszystkim podeszwa – to jest to czego szukam! ktoś jest w stanie pomóc?? Może admin??:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge