Carhartt – streetwearowa odzież robocza.

Carhartt to marka kojarzona u nas przede wszyskim ze swoich kolorowych czapek typu beanie oraz baseballówek. W rzeczywistości marka liczy sobie już ponad 125 lat i zaczynała jako producent odzieży roboczej. Przez lata zasłynęła jako producent solidnych ubrań dla budowlańców, robotników i farmerów. W 1994 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach firmy. Powstał Carhartt Work In Progress – marka produkująca ubrania w stylu streetwear.
carhartt-accessories-outerwear
carhartt-wip-1

Carhartt – czyli przedsiębiorczy Hamilton Carhartt i ogrodniczki dla kolejarzy.

carPoczątki i nazwa marki związane są z osobą Hamiltona Carhartta. Urodzony w 1855 roku Amerykanin od młodości wbrew rodzinnym tradycjom lekarskim, przejawiał zainteresowanie handlem. O jego duchu przedsiębiorczości może świadczyć fakt dodania sobie dodatkowego „t” przy nazwisku, by wyróżnić się na tle innych przedsiębiorców. Początkowa działalność Carhartta polegała na obwoźnym handlu, przy użyciu zaprzężonego w konia wozu. Podróżując po wiejskich terenach stanu Michigan zauważył duże zainteresowanie roboczymi kombinezonami. Zainspirowany postanowił wykorzystać swoją szansę i w 1889 roku wyprodukował pierwszą partie odzieży roboczej, która okazała się jednak porażką. Niezniechęcony niepowodzeniem, po rozmowie z inżynierem trakcji kolejowej, podjął następną próbę, tym razem stosując się do wszystkich usłyszanych wskazówek. Nowymi kombinezonami roboczymi Carhartta były jeansowe ogrodniczki w całości przeznaczone dla pracowników budujących linie kolejowe. Odzież ta posiadała wygodne szerokie nogawki, dodatkowe kieszenie i pętelkę do zaczepienia młotka, co zapewniało duży komfort użytkownikowi. Cena kombinezonu nie była mała, jednak przedsiębiorczy Carhartt szybko stworzył slogan, brzmiący mniej więcej – rzetelna jakość, za rzetelnego dolara. Podróżując od miasta do miasta Carhartt prezentował swoją „kolejową konfekcje” w różnych rozdzielniach kolejowych, czym ostatecznie ugruntował swoją pozycję na rynku.
Carhartt-489x212Carhartt_furnitureBuilder2_webPoczątek XX w. to okres gwałtownego rozwoju firmy, która w pewnym momencie posiadała 17 szwalni i 3 fabryki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Europie. W wyniku wielkiego kryzysu utraciła jednak większość z nich i popadła w tarapaty grożące jej upadkiem. Firma ostatecznie przetrwała ciężkie chwile, a w kolejnych latach powstały nowe zakłady. Jej twórca Hamilton Carhartt zmarł w wieku 82 lat, pozostawiając firmę potomkom, którzy zarządzają nią do dzisiaj. Siedzibą firmy jest niewielkie Dearborn w stanie Michigan, położone niedaleko uprzemysłowionego, robotniczego Detroit.
Carhartt-Heritage-AW12-Lookbook-07Carhartt-Heritage-AW12-Lookbook-03Carhartt to również doskonała odzież outdoorowa, idealna na wypady za miasto

Firma od zawsze stawiała na wysoką jakość swoich produktów, przykładając wielką uwagę do wykorzystywanych tkanin: jeansu i silnie kojarzonego z nią drelichu. Ten grubo pleciony materiał zapewnia wytrzymałość, trwałość oraz odporność na wszelkie rozdarcia. Przez dziesięciolecia odzież Carhartt była noszona przez budowlańców, farmerów i wszystkich narażonych na długi pobyt na zewnątrz i panujące tam warunki atmosferyczne.


Carhartt Work In Progress.

carhartt-2013-spring-summer-lookbook-00Carhartt-WIP-Spring-Summer-2013-Lookbookcarhartt-wip-ss2012-lookbook-00carhartt-wip-2012-springsummer-lookbook-7Carhartt Work In Progress jest streetwearową marką należącą do Carhartt, Inc.  Marka powstała w celu ekspansji produktów Carhartt na nowych dla niej rynkach, w Europie i Azji. Mimo iż, jej kolekcje inspirowane są tradycyjną odzieżą roboczą Carhartt, to Work In Progress jest dużo bardziej lifestylowa. Marka dedykowana jest wszystkim tym, którzy identyfikują się z kulturą miejską. Ponadto firma silnie wspiera artystów, muzyków, a także scenę skateboardową i BMX.
ss14_generic_landscape_70x100cm.indd29515d0e35beb15ff03a3da14bbc4720 WIP w 1994 roku zainicjował sieć dystrybucji marki Carhartt w Europie. Na jego ofertę składały się starannie wyselekcjonowane klasyczne ubrania robocze, które natychmiast trafiły w gusta europejskiej klienteli. Firma momentalnie osiągnęła sukces i już w 1997 roku Carhartt WIP zapoczątkował swoje własne kolekcje w Europie.
Carhartt-Wip-SpringSummerMens-2013-Lookbook-18-630x420image1xl

Warto dodać, że jeszcze przed powstaniem WIP i ekspansją do Europy, marka w pewnym stopniu również w rodzimym USA zaczęła nabierać streetwearowego charakteru. Wiąże się to z wygodą, praktycznością i jakością, jaką jej odzież zapewnia wszystkim przebywającym przez długi czas na zewnątrz. W latach 80 odzież Carhartt przypadła do gustu malarzom graffiti i ulicznym dealerom. Nowy trend szybko został zauważony i marka zaczęła być modna na ulicy. W 1990 roku jej kurtka była również częścią promocji hip hopowej wytwórni Tommy Boy. Mimo popularności wśród artystów z tej części sceny muzycznej, Carhartt w USA pozostaje głównie kojarzony z odzieżą roboczą.
ollie-carhartt-wip-2012-fw-collection-editorial-1carhartt-wip-fall-winter-2013-collection-lookbook-03-570x423Odzież Carhartt i zakupy

Bezpośrednim przedstawicielem marki Carhartt w Polsce jest sklep workstyle.pl Dużą ofertę z kolekcji WIP znajdziecie na ZALANDO. Poniżej dwa z najbardziej klasycznych produktów.

1:  Carhartt – Czapka Carhartt typu beanie…
czapka carharttczapka carhartt knit

 

…dostępna w modelach Watch Hat oraz Knit Hat w sklepie workstyle.pl

Czapka zimowa Carhartt, to jeden z najpopularniejszych produktów marki. Prosty, jednobarwny wzór z naszywką loga na przodzie stał się prawdziwym klasykiem. Warto dodać, że czapka marki Carhartt była noszona przez jednego z bohaterów – Huberta w kultowym francuskim filmie „Nienawiść” Mathieu Kassovitz`a.
czapka carhartt nienawiść 1czapka carhartt nienawiść
czapka carhartt szaraczapka dzianinowa carharttcarhartt czapka


2: Kurtka Carhartt Chore Coat…

   kurtka carhartt przódkurtka carhartt podszewka
…dostępna w modelach w sklepie workstyle.pl

Wprowadzona w 1923 roku kurtka robocza Chore Coat przez lata nie uległa praktycznie zmianie i do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych produktów marki. Najbardziej klasyczne jej kolory to granatowy i musztardowy.
201212217121373chorecoatcarhartt-wip-spring-summer-2013-collection-lookbook-02


3: Kolekcje Carhartt WIP
kurtka parka carharttbluza carhartt shorekurtka anorak carhartt nimbus

Carhartt WIP jest dostępny w ZALANDO. W ofercie m.in. 1- Parka CARTER, 2- Bluza SHORE, 3- Kurtka anorak NIMBUS,

carhartt szorty swell witchitacarhartt koszulkaczapka carhartt moro

4- Szorty SWELL WICHITA, 5- T-shirt basic, 6- czapka

 

2 Comments

  1. tomek

    Kwiecień 22, 2015 at 09:28

    Naprawdę dobra i solidna firma, a ich ubrania mają swój klasyczny styl.

  2. Aneta

    Czerwiec 7, 2016 at 10:17

    Jak widać odzież robocza również może być trendy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge