Chinosy – spodnie z wojskową przeszłością

Trudno obecnie znaleźć mężczyznę, który w swojej garderobie nie posiadałby choć pary spodni chinosów. Lekkie i stylowe, wykonane najczęściej z bawełny – już lata temu podbiły świat. Jako fundament stylu smart casual, przywodzą w myślach wszystkie te sytuacje, gdzie jeansy są zbyt codzienne, a spodnie garniturowe zbyt formalne. Ponad to, ogromny wybór w ofercie producentów pozwala naprawdę na eksperymenty w kwestii stylu. Pisząc o chinosach nie sposób też, nie wspomnieć o ich długiej i barwnej historii.
chino00006f00004f
fot. ASOS

Co trzeba wiedzieć ?
Chinosy – to lekkie casualowe spodnie, wykonane najczęściej z bawełny w splocie twill. Klasycznym ich kolorem jest beż, ale występują również w wielu innych barwach, jak: brąz, szary, oliwka, grafit czy czerń. Ponad to, nie brak modeli o jaskrawych „tęczowych” kolorach.
Jeśli chodzi o fason, klasyczne chinosy mają proste lekko zwężane ku dołowi nogawki. Gładkie przody, choć bywają również z lekko zaprasowanymi kantami. Posiadają dwie ukośne kieszenie z przodu oraz dwie wpuszczane z tyłu.
image4xxl

Jak i do czego je nosić ?
Najlepiej wyglądają dobrze dopasowane do ciała, należy więc unikać zbyt luźnych krojów. Stanowią one trochę „taką” casualową wersje spodni garniturowych, dlatego wygoda powinna być tu na pierwszym miejscu. W mniej formalnych sytuacjach świetnie sprawdzą się z koszulkami polo, a nawet klasycznym t-shirtem. Do tego zwykłe tenisówki. Na bardziej oficjalne sytuacje można założyć koszulę, sweter lub sportową marynarkę. W kwestii obuwia dobrym połączeniem będą eleganckie półbuty wykonane ze skóry.
Chinosy to także spodnie typowe na sezon wiosenno-letni. Nosi się je z nieco podwiniętymi nogawkami. Nie jest też niczym złym, gdy będą nieco krótsze odsłaniając kostkę.

6846321b872fef1fb56a9535f5783581283beddf10b1e5a5fe608f1a39af93b81dff4aecd7fa09d85b98c98508c94bac
Łyk historii.

Trzeba przyznać , że to historia dość długa i wyjątkowo barwna. Ponad to miejscami nie jasna jak choćby w przypadku pochodzenia samej nazwy – chino. Pewne jednak jest to, że początki chinosów, podobnie zresztą jak i kilku innych ikon mody: płaszczy trencz, czy kurtek bosmanek mają swe korzenie w wojsku.  Jak to się zaczęło ?

Początki, czyli khaki.
Chcąc sięgnąć samych początków trzeba by cofnąć się, aż do połowy XIX w. do pustynnych rejonów Pendżabu na granicy indyjsko-afgańskiej. Wtedy to właśnie, Sir Harry Lumsden, oficer stacjonującej tam Armii Brytyjskiej podjął decyzję, by noszone przez jego żołnierzy wiecznie zakurzone – lekkie białe piżamowe spodnie wraz z czerwonymi tunikami – zaadaptować do panujących warunków. Wykorzystując tradycyjną wiedzę, za pomocą lokalnej rośliny mazari i soku z morwy zaczęto przefarbowywać dotychczasowe „rzucające się w oczy” brytyjskie umundurowanie na bardziej odpowiednie piaskowe barwy. Uzyskany w ten sposób żółtawy odcień dawał nie porównanie lepszy kamuflaż i szybko zyskał uznanie. Nowy kolor został nazwany od lokalnego słowa – khaki, co w języku hindi oznacza kurz, a w urdu – kolor ziemisty. Kolejne brytyjskie kampanie w Abisynii i walki w II wojnie burskiej tylko potwierdziły renomę mundurów khaki, jako doskonałego kamuflażu i szybko zostały przejęte przez inne armie na świecie.
chino0102004992_1

Chino.
Tak też było w przypadku amerykańskich mundurów na krótką, bo zaledwie 4 miesięczną wojnę amerykańsko-hiszpańską z roku 1898. Sam konflikt toczył się m.in. na Filipinach i ze względu na panujący tam klimat, wymagał lekkich i przewiewnych mundurów. Wówczas zamawiano je w Chinach i to tu zapewne należałoby się doszukiwać genezy samego słowa chino. Choć Chińczycy wzorowali się na brytyjskich spodniach khaki, nie obyło się bez kilku zmian i to one wyznaczają fason klasycznym spodniom chino. Amerykańskie chinosy były lżejsze i przewiewniejsze, a plisy zastąpiono gładkimi nogawkami. Proste dotychczas nogawki lekko zwężono ku dołowi.
Warto dodać, że pomimo różnic, w krajach anglojęzycznych nazwy khaki i chino często bywają używane zamiennie. Zresztą sami producenci lubią wypuszczać swoje modele pod obiema nazwami, co niekiedy może być dodatkowo mylące. Nie mniej jednak w naszym kraju przyjęła się nazwa chinosy, a khaki odnosi się tylko i wyłącznie do koloru.
chino wojskochino uniwersytetZ wojska na uniwersytety…

Na podbój świata.
Wracając do historii, nowe bawełniane spodnie na tyle spodobały się amerykańskim żołnierzom, że już w 1902 stały się oficjalnym elementem umundurowania armii USA. Również cywilne firmy odzieżowe doceniły ich walory i w 1906 Levis przedstawił swoją własną linię khaki, a w 1942 Brooks Brothers rozpoczęli szeroką produkcję dla cywili. Prawdziwy jednak rozgłos w USA zyskały po II wojnie światowej, kiedy ogromne nadmiary mundurów trafiły do ogólnej sprzedaży. Chinosy szybko przypadły do gustu, stając się m.in. podstawowym elementem elitarnego preppy style. Były to czasy, kiedy jeansy były jeszcze oficjalnie zakazane w takich miejscach jak college. Tym sposobem, to chinosy stały się podstawowym elementem ubioru na wielu uczelniach. Najpierw tych elitarnych jak Harvard czy Yale, gdzie stanowiły po prostu obowiązujący strój. Jednocześnie stając się po woli amerykańską ikoną mody.
W 1993 roku koncern GAP wystartował ze swą kampanią „Who wore khakis”, opierała się ona na fotografiach znany osób z przeszłości jak: James Dean, Steve McQueen, Salvador Dali, czy Piccaso w spodniach khaki. Obecnie, tak naprawdę nie wiele się zmieniło, chinosy i khaki wciąż są podstawowym wyborem świadomych swego stylu mężczyzn. Noszą je m.in. George Clooney, Jude Law czy Justin Timberlake. Zastanów się, czy chcesz dołączyć do tego grona ?
chinos dalichino timberlake  … i od Salvadora Dali do Justina Timberlake`a


 
Baner

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge