Kożuchy – ponadczasowa elegancja na zimę

Kożuchy to najcieplejsze, w pełni naturalne okrycie na sezon zimowy. Tradycyjnie szyte z owczej skóry, towarzyszą ludziom od zawsze. Wyrabiane głównie u lokalnych producentów, bywają również obecne wśród największych marek odzieżowych.
kozuchwolsey-2sheepskinKożuch ( po staropolsku koża – skóra ) to wyprawiona skóra zwierzęca o długim włosie. Współcześnie słowo to rozumiemy przede wszystkim jako ciepłą odzież wierzchnią z takiej skóry, szytą najczęściej włosem do wewnątrz. Tradycyjnie wyrobem kożuchów zajmował się kożusznik. Obecnie wielu z nas kojarzy je głównie z kuśnierzem ( specjalizującym się w futrach ), co zapewne wynika z faktu, że dzisiaj kuśnierstwo zajmuje się również kożuchami.
image1xlclassic-vintage-sheepskin-leather-jacket-Men-skożuch

Kożuchy od zawsze były tradycyjnym okryciem ludności, wszędzie tam gdzie hodowano owce. Szczególnie należy tutaj wspomnieć rejony stepów Wschodniej Europy oraz Północnej Azji.
Kożuchy są bardzo popularne za naszą wschodnią granicą, gdzie tego typu okrycie ma bardzo długą historię. Na Ukrainie stanowią część tradycyjnego stroju, przeważnie były białego koloru i zdobiono je haftami.
Buchach_(29)kozuch ukrainaZabytkowy model długiego kożucha z muzeum w Niemczech i grafika z Ukrainy

Również w Polsce wyrób kożuchów ma długą tradycje i jest charakterystyczny dla rejonów górskich, gdzie ludność zajmowała się hodowlą owiec. W latach 60 dzięki obowiązującej modzie przemysł futrzarski przeżywał znaczny rozwój, następnie wraz z wzrostem zastosowania syntetyków jego znaczenie zaczęło maleć. Wciąż jednak produkujące tego typu wyroby przedsiębiorstwa, można znaleźć głównie na Podhalu i Wyżynie Lubelskiej w Kurowie. Są to przeważnie niewielkie rodzinne firmy, oferujące swoje usługi m.in. poprzez internet. Często oprócz gotowych wyrobów, można również zamówić inne szyte na miarę wzory. Sezon zimowy w rejonach turystycznych, to dodatkowa możliwość zakupu tego typu wyrobów na licznych stoiskach.
phpThumb.phpphpThumb.2Stylizowany kożuch z regionalnymi motywami z zakładu kuśnierskiego Blachorz w Nowym Targu

Kożuchy, a dzisiejsza moda
Kożuch jest strojem uszytym z naturalnych skór owczych, co wiąże się z wysokimi kosztami surowca oraz produkcji. Tego typu wyroby uważane są za luksusowe i raczej nie spotyka się ich w ofercie popularnych marek odzieżowych. Nie mniej jednak znane i drogie marki, jak np. Gucci często mają jakieś modele w swojej ofercie, ich cena jest jednak niemała.

acneacPropozycja Acne Studios, cena 2.200 €
tumblr_inline_navf2tvWFR1qb2k9xtumblr_inline_navf38xmTK1qb2k9x
Kurtka z kożuszkiem Gucci, cena 4.900 €

W stylu awiatora
Wiele z współcześnie oferowanych przez producentów kożuchów, to właściwie krótkie kurtki kożuchowe. Wśród dominujących fasonów znajduje się pilotka, wzorowana na amerykańskiej kurtce lotniczej B3. Wprowadzona do użytku przez rząd USA w 1934 roku, znalazła największe zastosowanie w czasie drugiej wojny światowej podczas wielogodzinnych lotów bombowców.
b3george_patton-1Kurtka kożuchowa B3 i ubrany w nią generał Patton

Jak z reklamy Marlboro
Jednym z najbardziej charakterystycznych fasonów jest też karmelowy kożuch przez lata kojarzony z reklamami Marlboro.
marlboro coatmarlboromen_47
Shearling Jacket – kurtka „na baranku”
Warto jeszcze wspomnieć o anglojęzycznym określeniu Shearling Jacket, do którego odnoszą się w zasadzie wszystkie przedstawione tu kożuchy. Shearling to wygarbowana skóra owcza z zachowanym wełnianym włosiem, widocznym na kołnierzu i podszewce. Wspomniane wyżej określenie może stanowić jedno z określeń kożucha, ale nie musi go określać w sposób dosłowny. Znane są kurtki dżinsowe z tego typu wykończeniem, zdecydowanie jednak nie jest to odzienie na polski sezon zimowy. Poniżej kurtki Wranglera i Top Man.
wrangler-stonewash-denim-jacket-sherpa-lined-stonewash-product-1-14124704-424616890_large_flextopman-shearling-denim-jacket-rebel-cavalier-talun-zeitoun-3
Sztuczne materiały
Wracając do typowo zimowych kożuchów. Warto przyjrzeć się niektórym modelom wykonanym z syntetyków. Ich cena jest z reguły znacznie niższa, przy jednoczesnym poszanowaniu praw zwierząt. Poniższy model pochodzi z aktualnie dostępnej oferty sklepu internetowego ASOS.
image1xxlimage2xl


Zakupy

Obecnie dostępność kożuchów i kurtek kożuchowych na rynku jest mocno ograniczona. Chcąc dokonać zakupu, oprócz oferty niewielkich zakładów kuśnierskich, warto się ewentualnie skupić na sklepach internetowych. Do ich zalet należy na pewno zaliczyć prostotę procesu zakupu oraz możliwość darmowego zwrotu, czy wymiany. Niestety wadą jest mocno ograniczony asortyment i niekiedy cena. Poniżej kilka propozycji:

Jak zwykle niezawodne pozostaje Zalando, choć dominują tu raczej kurtki skórzane z dopinanym kołnierzem
1- Kurtka skórzana – dark brown
2- G1S Kurtka skórzana – brązowy
3- Kurtka skórzana – black

SC922D00M-702@1SD022J000-O11@16S3722H00Y-Q11@2
4- ROGER – Kurtka skórzana – coffee
5- Kurtka skórzana – chocolate chip
6- PILOT – Kurtka skórzana – cognac
JM222H006-O11@20AQ222J000-O11@16.1GO222J018-O11@16
Warto jeszcze zwrócić uwagę na ofertę ASOS.
1- ASOS Faux Suede Harrington With Faux Shearling In Tan
2- ASOS Leather Harrington With Faux-Shearling Collar
3- ASOS Faux Suede Harrington With Shearling Collar In Camel

image1xxlimage1xxccccimagecvb1xxl

Choć w ofercie brytyjskiego giganta dominują raczej sztuczne materiały, to jednak daje on możliwość zakupu upragnionej kurtki na kożuszku. Warto zaznaczyć, że ceny są tu naprawdę atrakcyjne, a plusem jest również darmowa przesyłka – dla Polski powyżej zakupu za 30 funtów, sprawdź aktualne info.

2 Comments

 1. Jan

  Grudzień 19, 2014 at 21:01

  Lektura tego wpisu nastroiła mnie sentymentalnie.
  Gdy byłem jeszcze uczniem szkoły średniej, moim marzeniem było posiadanie kożucha. Niestety czasy były takie, że kupienie czegokolwiek było trudne, a kupienie kożucha wręcz niemożliwe. Więc nie wszedłem w jego posiadanie. Później chyba kożuchy stały się trochę mniej modne, w każdym razie nie kupiłem go gdy stał się już dostępny. I tak już zostało: nigdy nie miałem kożucha. Może czas pomyśleć o zakupie?

 2. admin

  Grudzień 20, 2014 at 13:02

  Uważam, że marzenia , nawet te najstarsze są po to by je realizować. Ja również przez kilka sezonów marzyłem o zakupie kożucha. W końcu ze względów ekonomicznych zdecydowałem się na sztuczny z ZARY, ale wygląda naprawdę świetnie i jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieje, że kupię jeszcze kiedyś ten prawdziwy, z naturalnej skóry, bo mężczyzna w stylowym kożuchu, to wyraz dobrego smaku i rzadki widok.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge