Mini-przewodnik po stylowych czapkach na zimę ( cz 1 ) – Beanie

Artykuł ten rozpoczyna „Mini-przewodnik po stylowych czapkach na zimę”. Przybliży on cztery wzory czapek odpowiednich na zimowe warunki, a jednocześnie bardzo stylowych na ulicy. Serie rozpoczyna najpopularniejsza, na pewno dobrze każdemu znana czapka dzianinowa, zwana też – Beanie.
l_88c038d0-cff0-11e1-830b-a17412100005image2xl

Czapka beanie wykonana może być z wełny, bawełny, lub włókien syntetycznych. Często, stosuje się także różnego rodzaju mieszanki włókien, np. poliamidu z wełną.
Beanie to, zarówno efekty babcinych robótek na drutach, jak i maszynowo wykonane modele. Sprzyja to, dużej różnorodności w kwestii wyboru. Od prostych jednobarwnych wzorów w warkocze, po wielokolorowe kompozycje, wedle gustu posiadacza.

Mens-Knitted-Hat beaniee99c89e29bcd79cc4d2cfaee72195a80Typowa czapka dzianinowa, prosta do wykonania na drutach oraz czapka z oferty polskiej marki Diamante Wear.

Często spotykane są, także różnego rodzaju dodatki w postaci: pomponów lub napisów w stylu „ siema” albo „swag”. Czapki beanie to również atrybut kultury hip hopowej, inspirowanej modą Afroamerykanów. Popularni producenci to Nike, czy Carhartt.
nascarhartt-green-anglistic-beanie-hat-in-green-product-1-13925125-209576062_large_flexmarketplacezdjęcia powyżej: NAS, czapka marki Carhartt, reklama sklepu ASOS

APC-Carhartt-FW13-Capsule-Collection-04fc0ee531fb39c0faf26f87a05bb49fd6

Czapka dzianinowa – jest,  jak najbardziej elegancka.
beaniesuit-supply-pea-coatbeanie formalbeanietumblr_mjmrsvsBKG1r66csno1_500
Czapka dzianinowa to doskonały element stylu smart casual, a nie jest również niczym złym gdy stanowi dodatek do garnituru. Absolutnym jednak wymogiem jest zachowanie tu, jej jak najbardziej formalnego charakteru. Należy więc szukać jednolitych kolorystycznie modeli. Najlepiej w klasycznych, stonowanych barwach: jak szary, czy granat.
Wszelkiego rodzaju naszywki, napisy i wzory będą oczywiście odbierały formalności, nie są więc mile widziane. Wyjątek może stanowić co najwyżej dyskretne logo producenta. Wiele osób narzeka na niemożność znalezienia właśnie takiego stonowanego i formalnego wzoru w sklepach. Rozwiązaniem może być oferta sklepów internetowych lub samodzielne zaopatrzenie się we włóczkę i zlecenie wykonania fachowcowi. Taka ręcznie wykonana czapka jest jak najbardziej stylowa, natomiast koszt całej inwestycji, po odliczeniu włóczki nie powinien przekroczyć 100 zł za robociznę. Rozwiązanie to daje miłe poczucie posiadania rzeczy unikatowej, a jednocześnie podtrzymujemy rzemiosło w naszym kraju.

Zastosowane materiały
Oprócz stonowanego wzornictwa, o elegancji świadczyć będzie dzianina wykorzystana do produkcji. Najbardziej szlachetne będą włókna naturalne, a więc pochodzące ze strzyży – wełny, lub ewentualnie roślinna – bawełna.
Najlepszą i najbardziej luksusową odmianą wełny jest kaszmir, nie liczmy jednak na zbytnią dostępność w sklepach kaszmirowych czapek. Wysoko ceni się również, wełnę merynosową oraz alpakę. Również klasyczna wełna, rozumiana jako owcza będzie jak najbardziej dobrym wyborem.
Należy jednak pamiętać, że taka tradycyjna czysta wełna ma tendencję do charakterystycznego „gryzienia”.
Obecnie na rynku coraz częściej dominują mieszanki wełny z włóknami syntetycznymi, jak poliester, czy włókna akrylowe. Tych drugich, o ile to możliwe, należy unikać, ze wzg. na niemal zerową higroskopijność oraz niską trwałość.

fd32ce22acd58f5856579f061f95b8e993e61c545155753e2d70ffcfabf1db72be48f6ec68a6459768bddaedc9d0d483Movie Rings (2017)


Dokerka
beanie beanie
Charakterystyczną odmianą o której warto wspomnieć jest docker`s cap, nazywana u nas dokerką.
Czapki tak nazywane są często polarowe, ale nie brak też np. bawełnianych, czy wełnianych. Powstały w latach 30 zeszłego wieku dla ochrony przed chłodem pracowników doków. Szybko zdobyły popularność i zastosowanie także w armii i marynarce USA. Typowa dzianinowa dokerka, kojarzy się z kreacją Jacka Nicolsona w filmie „ Lot nad kukułczym gniazdem”. Czarna, prawidłowo noszona powyżej uszu dokerka, stanowiła jeden z charakterystycznych elementów wizerunku bohatera.


Baner Baner

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge