Mini-przewodnik po stylowych czapkach na zimę ( cz. 2 ) – Chullo

Kolejną propozycją mini-przewodnika, jest – Chullo, nazywane u nas Peruwianką. Jak nie trudno odgadnąć czapka pochodzi właśnie z Peru. Mimo to, jest popularna w całym rejonie łańcucha górskiego Andów – Boliwii, Ekwadorze, Chile, Argentynie.
Chullo jest tradycyjnym wyrobem Indian Keczua oraz Ajmara, plemion żyjących w wysokogórskich rejonach Andów i stanowi ich sposób na ochronę przed panującymi tam warunkami.
Ciepła wełna alpaka, nauszniki, oraz bogactwo wzorów i kolorów, to najbardziej charakterystyczne cechy chullo. Trzeba jednak zaznaczyć, że Peruwianka jest czapką charakterystyczną dla swojego regionu i należy się liczyć w Polsce z ograniczonymi możliwościami zakupu.

chullo 3David Beckham sons enjoy boys afternoon sledding snow 4Chullo – czym się charakteryzuje ?
Chullo jest tradycyjnie wykonywne z wełny, najczęściej z najpopularniejszej w tamtym rejonie alpaki. W mniejszym stopniu wykorzystuje się także, wełnę lam oraz wikunii. Zastosowanie włókien tych typowo południowoamerykańskich zwierząt, na pewno nadaje chullo nieco unikatowego charakteru.

Do jej najbardziej charakterystycznych cech należą nauszniki. Z reguły, zakończone są one troczkami. Pozwala to, na zawiązanie czapki pod brodą,  zapewniając dodatkową ochronę.

Chullo jest czapką uniwersalną, noszoną zarówno przez dzieci, kobiety i mężczyzn.

Należy rozróżnić – tradycyjne chullo, , wykonywane ręcznie przez Indian, od modeli, które są przemysłową produkcją tekstylną. Modele te, są grubsze, bywają dwustronne i często zawierają domieszki sztucznych włókien. Nie mniej jednak cechy te sprzyjają trudnym warunkom klimatycznym, jakie możemy spotkać w naszym kraju.
Alpaka_33444chullochullo

Tradycyjne chullo – wzory i znaczenie
Peruwianka to tradycyjny wytwór zamieszkujących Andy, indiańskich plemion Keczua oraz Ajmara. Społeczności te uznawane są, za jedne z najstarszych, żyjących na Ziemi, w trakcie swojej długiej historii, tworzyły m.in. społeczeństwo legendarnego Państwa Inków.
Odbiciem historii, są bogate wzory umieszczane do dzisiaj na tradycyjnych wyrobach. Chullo stanowi unikatową pamiątkę, którą można kupić w skupiskach Indian, np. nad jeziorem Ticitaca.
Co ciekawe, zajęciem tym, głównie zajmują się mężczyźni, gdy tymczasem kobiecie, przypada rola farbiarki. Widok szydełkującego mężczyzny jest w tamtych społecznościach czymś normalnym, a młodzi chłopcy zaczynają rozwijać tą umiejętność już w wieku 4, 5 lat. Miejscowe produkty ( chullo, torby, bransoletki ) odznaczają się bogactwem wzorów i kolorów. Pracę miejscowych dziergaczy charakteryzuje dużą precyzja i potrafią oni zrobić do 15 oczek, na odcinku 1 cala, co zapewnia ogromną wyrazistość i różnorodność barw.
Barwy i wzory mogą służyć identyfikacji, np. poprzez ich przypisanie do określonej grupy zamieszkującej dany teren Andów. Niekiedy zawierają wielopoziomowe treści np. poetyckie sentencje, daty, inicjały czy ogólne stwierdzenia.
W społeczności zamieszkującej rejon jeziora Ticitaca istnieje zwyczaj, wedle którego kawalerowie wykonują, swoje jak najbardziej okazałe chullo. Umieszczając w nim różne informację o sobie a czubek wykańczają białym kolorem, oznaczającym ich stan matrymonialny.
Chullo zawiera, także często motywy ludzkie lub zwierzęce ( węże, lisy, kotowate, orły).

Chullo – współczesny element mody.
Peruwianka już dawno temu wyszła poza swoje tradycyjne środowisko, stając się popularnym elementem współczesnej mody na  całym świecie.

peru-dress-featured

Współcześnie chullo, to popularny obrazek wielu miejscowości i ośrodków narciarskich położonych na zboczach Andów. Stanowi tam element większości stoisk z pamiątkami dla turystów.
Kolejną przyczyną szerzenia się jego popularności na świecie, byli emigranci z Ameryki Południowej, którzy często rozstawiali swoje stoiska na ulicach amerykańskich i europejskich miast.

Chullo pojawiło się również na wybiegach projektantów mody. Było jednym z elementów damskiej kolekcji Diora.
Stanowiło również  nakrycia głowy, takich artystów jak Manu Chao, czy Jamiroquai.

Jamiroquai-SpaceCowboy


1 Comment

  1. Mirek

    Październik 28, 2014 at 09:00

    Zajebiste czapki!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge