Mini-przewodnik po stylowych czapkach na zimę ( cz. 4 ) – Traperka

Kolejną propozycją jest czapka Traperka. Duże nauszniki oraz futrzane elementy, to najbardziej charakterystyczne cechy, tej grupy okryć zimowych.
Współczesne, szeroko dostępne w sklepach Traperki, to przede wszystkim produkty łączące w sobie elementy innych czapek. Stąd też nie rzadko nazwy, w stylu Czapka Pilotka Traperka.
Czym inspirują się producenci i jak wyglądają klasyczne fasony tego typu czapek? To wszystko, w ostatniej części mini-przewodnika po stylowych czapkach na zimę.

Trapper-Hats-for-Men-3image1xl
Naturalne futro, czy faux fur.
Większość czapek traperek posiada futrzane elementy, takie jak: wywinięty daszek, wyściółka, czy akcenty na nausznikach. Należy jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości jest to futro syntetyczne. Niemniej jednak  jego zastosowanie posiada kilka istotnych zalet. I to zarówno z punktu widzenia producenta (niższe koszty produkcji i łatwiejsza obróbka)  jak i użytkownika, gdzie dla wielu osób, coraz częściej kluczową kwestią, jest poszanowanie praw zwierząt. Sprzyja temu również fakt, że tak popularne i drogie marki jak, np. Ralph Laurent promowały w swych kolekcjach sztuczne futra.

asos trapper hat

Zdjęcie przedstawia jeden z modeli wykonany ze sztucznego futra, znajdujący się w ofercie sieci ASOS

Oczywiście, prawdziwe futrzane czapki wciąż są dostępne. Są to jednak produkty luksusowe o nie małych cenach. Futro naturalne jest oczywiście wielokrotnie droższe, od swojego syntetycznego zamiennika. Dlatego produkty z niego wytwarza się często w niewielkich manufakturach i w stosunkowo niewielkich ilościach. Wyroby nierzadko cechuje naturalne piękno, wynikające z bogatej różnorodności umaszczenia zwierząt. Wykorzystuje się wiele gatunków, często charakterystycznych dla danej szerokości geograficznej, jak np. północnoamerykański piżmak. Inne zwierzęta futerkowe to lis, wydra, borsuk, wilk, szop, norka, kojot, czy królik.

Jay-Z sable ushanka

Na zdjęciu amerykański raper Jay-Z w uszance z naturalnego futra z soboli.

Uszanka – idealny przykład funkcjonalności i stylu.640px-Soviet_soldier_DN-SC-92-04942Współczesna, czapka Traperka posiada z reguły funkcjonalne, wywijane, klapy na uszy. Dodatkowo, nauszniki wyposażone są najczęściej w zapięcie pod brodą, co zapewnia dodatkową ochronę przed zimnem.

Jedną z najbardziej charakterystycznych czapek, idealnie łączących modę z funkcjonalnością, jest rosyjska Uszanka. Czapka ta, w naszym kraju nazywana jest też niedbale uszatką.
Uszanka znana jest od wieków i wywodzi się z Rosji. choć Rosjanie najprawdopodobniej jej krój zapożyczyli od Mongołów.Współcześnie uszanki głównie kojarzone są ze Związkiem Radzieckim lub Rosją, co nie do końca jest trafne, gdyż czapki tego typu są popularne w różnych krajach. Do dziś, stanowią zimowe umundurowanie wojska i policji, takich krajów jak: Polska, Niemcy, czy Finlandia.

Ten jeden z najlepszych pod względem funkcjonalności fasonów ilustrują poniższe fotografie. Przedstawiają one standardową uszankę żołnierza Armii Radzieckiej i kilka możliwości jej noszenia.Ushanka_of_Soldier_of_Soviet_Army-5

800px-Ushanka_of_Soldier_of_Soviet_Army-4800px-Ushanka_of_Soldier_of_Soviet_Army-1

Czapki żołnierzy radzieckich nie posiadały naturalnych futrzanych elementów. Wykonywane były z pluszu.


Inne czapki futrzane

Ciekawym przykładem może być północnoamerykańska Davy Crockett hat. Okrycia tego typu powstają często z wykorzystaniem całej skórki: głowy, nóg, ogona. Przez wieki stanowiły tradycyjne okrycie głowy rdzennych mieszkańców Ameryki, by następnie zostać zaadaptowane przez europejskich osadników z Tennesse i Arkansas. Szeroką jednak popularność i nierzadko sposób nazywania zyskały dzięki Disneyowskiej produkcji TV o losach Davy Crocketta, amerykańskiego pioniera i bohatera legendarnych wyczynów.

fess-3

Innym ciekawym przykładem może być Papacha (od tureckiego papach) – popularna wśród narodów Kaukazu i Azji Środkowej oraz Kozaków. Tradycyjnie wykonana z owczej wełny lub niedźwiedziego futra. W zależności od regionu występuje w różnych rozmiarach i kształtach (m.in. z dnem półkolistym oraz płaskim).

ebay papakhapapacha 

3 Comments

 1. Józef

  Wrzesień 18, 2015 at 10:54

  Obawiam się, że naszym babciom uszanka nie najlepiej się kojarzy. Ale trzeba jej przyznać – jest bardzo praktyczna.
  Józef ostatnio opublikował…Weselny samochód – dlaczego musi być wyjątkowy?My Profile

 2. zarabianie w internecie

  Wrzesień 23, 2016 at 03:12

  Jak w szkole 😉 Prosto wyłożone i bez masła!

 3. praca w necie

  Kwiecień 7, 2017 at 08:23

  No i tak właśnie powinien wyglądać rzeczowo i konkretnie i oprócz tego sumiennie prowadzony blog. Dołączam wyrazy szacunku – Iza

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge