Saddle shoes – czyli buty siodłate

Buty siodłate to mało popularny, lecz interesujący rodzaj obuwia. W założeniu posiadają one dwa odcienie, co czyni je bardzo charakterystycznymi i stanowi świetne uzupełnienie dla zestawów casualowych. Saddle shoes to buty z ponad wiekowa historią, nie mniej jednak ich zakup nie jest łatwym zadaniem.
saddle shoes buty siodlowesaddle shoes buty siodlate

saddle shoes buty siodlate look5saddle shoes buty siodlate look7

 

Saddle shoes – czyli dokładnie co ?

Buty siodłate, to obuwie typu oxford, a więc posiadające zamkniętą przyszwę. Ich głównym wyróżnikiem jest charakterystyczny płat skóry w kształcie siodła, naszyty na wysokości środka stopy, w miejscu, gdzie znajdują się dziurki sznurówek. Pierwotnie owe „siodło” było w kolorze czarnym, co silnie kontrastowało z bielą pozostałych elementów buta. Wraz z upływem lat warianty kolorystyczne uległy znacznemu rozszerzeniu. Jeśli chodzi o podeszwę to w wersji tradycyjnej jest ona wykonana z gumy.
saddle shoes buty 2saddle buty

Buty siodłate – czyli łyk historii

Saddle shoes zostały stworzone w 1906 roku przez znaną u nas głównie z koszykarskiego sprzętu firmę Spalding. W pierwotnym założeniu były to buty sportowe przeznaczone dla tenisistów, a naszyte „siodło” miało działać jako dodatkowe usztywnienie podbicia, w celu zwiększenia komfortu użytkownika w czasie gry. W rzeczywistości buty nie cieszyły się zainteresowaniem sportowców , za wyjątkiem golfistów, którzy je zaadoptowali. Przykładem może być tu Gene Sarazen, jeden z ówczesnych mistrzów tej dyscypliny, który w latach 20 zaczął nosić buty siodłowe.
saddle shoes buty do tenisagene sarazen buty siodlatesaddle shoes obama golfista
Archiwalne zdjęcie tenisisty w saddle shoes (1), mistrz golfa Gene Sarazen (2) oraz Barack Obama (3)

Lata 30 to okres kiedy buty siodłowe wchodzą do powszechnego użytku, głównie za sprawą uczniów college’ów, a ich kolorystyka ulega zwiększeniu. Trzeba zaznaczyć, że buty siodłowe bardzo szybko zostały zaadaptowane przez również kobiety, które stały się ich równoprawnymi użytkowniczkami. W kolejnych latach saddle shoes dalej podbijają rodzimą Amerykę, by stać się jednym z jej symboli, zwłaszcza lat 50.
saddle-shoes okładka lifesaddle shoes life 50smen-saddle-shoes-college

Jak już wspomniano buty siodłate były bardzo popularne wśród młodzieży, również wśród uczniów słynnej Ligi Bluszczowej ( Ivy League ), będącej grupą najlepszych amerykańskich uczelni. W skład wspomnianej ligi wchodzą tak elitarne szkoły jak Harvard, czy Yale, a sposób ubierania się jej uczniów określa się mianem stylu preppy.
saddle shoes buty4saddle shoes buty ivy
saddle shoes preppysaddle shoes buty siodlate look

Dziś dawna świetność butów siodłatych, to oczywiście historia. Nie mniej jednak wciąż istnieją firmy które je produkują i są osoby, które je kupują. Wydają się one być świetnym dopełnieniem ubioru i interesująco wypadają zwłaszcza w swoich ciemniejszych odcieniach.

saddle shoes butybuty siodłowe look 5


Saddle shoes – czyli gdzie kupić buty siodłate ?

Niestety zakup butów siodłatych wcale nie jest łatwy, gdyż stanowią one dość rzadki produkt, kojarzony głównie z rynkiem amerykańskim. Dla tych, którzy są zdecydowani dobrą opcją wydają się być zakupy przez stronę Nordstrom.

Niestety wysyłka odbywa się z USA co wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami przesyłki. Nie mniej jednak jest to i tak prawdopodobnie jeden z najtańszych sposobów na zakupy pary saddle shoes.
nordstorm saddle
Plusem jest, że Nordstrom podaje automatycznie ceny w złotówkach

 

3 Comments

 1. Sławek

  Czerwiec 9, 2016 at 19:08

  Świetne buty. Są bardzo uniwersalne, pasują prawe do każdego stylu.
  Sławek ostatnio opublikował…Brak e-maila aktywacyjnego po rejestracji w Traffic Monsoon co robić?My Profile

 2. skarpetydeluxe

  Luty 1, 2017 at 14:41

  Buty bardzo fajne i wygodne, zgadzam się również co do ich uniwersalności bo śmiało możemy je łączyć z różnymi stylami 😉

 3. Wiktor

  Marzec 2, 2017 at 13:25

  Extra buty. Kupiłem podobne w CCC z płaczem je wyrzucałem.
  Wiktor ostatnio opublikował…Buty robocze Lublin spełniające wszystkie wymogi BHPMy Profile

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge