Bluzy z nadrukiem – trend znad Wisły

Przyciągające wzrok od pierwszych chwili wzornictwo, nierzadko opatrzone śmiesznym lub szokującym tekstem, to najbardziej charakterystyczne cechy zadrukowanych w całości, aż po ściągacze t-shirtów, bluz, czy kurtek. Trend ma już dobre trzy lata i zdecydowanie największy rozgłos za sobą, wciąż jednak przyciąga i stanowi ciekawą odskocznie od codziennego stylu. Jak to się zaczęło, jaką rolę odegrał Photoshop i dlaczego na światowym rynku bluz z nadrukiem współrządzą m.in. polskie marki Mr. Gugu & Miss Go, czy Aloha From Deer ?
alohaPrint1
Od góry: bluza Mr. Gugu & Miss Go, niżej użytkownicy Lookbook.nu w bluzach Aloha From Deer

Bluzy z nadrukiem noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety ( to dzięki kobiecej inspiracji powstał ten post :)) i trzeba przyznać, że świetnie pasują obojgu. Są to rzeczy zdecydowanie wyróżniające z tłumu, więc pewnie nie każdy odnajdzie się w  galaxy, czy „Sądzie Ostatecznym” Memlinga. Nie mniej jednak dla tych którzy odnajdują tutaj swój klimat, ubrania te potrafią stanowić świetny element garderoby. Idealnie się komponują ze spodniami chinosami i czapkami typu beanie albo baseballówkami.

Tumblr, sztuka z Photoshopa i wirtualne bluzy
tumblr_lixjls3xzk1qbwbtso1_1280bad_smelling_boy105e2b1588049c5997c579ccbbd415c40ccef457_m
By sięgnąć samych początków zadrukowanych bluz, należy się cofnąć mniej więcej do lutego 2011, a wśród pionierów wymienić Alexa Gibsona. Studiujący w Nowym Jorku grafikę Gibson zaczął wtedy pod pseudonimem Bad Smelling Boy na swoim profilu w Tumblr, publikować zdjęcia t-shirtów i bluz z naniesionymi na nie za pomocą Photoshopa zdjęciami. Prace były na tyle ciekawe, że szybko przyciągnęły uwagę innych użytkowników, chcących dokonać zakupu. Koszty produkcji były jednak zbyt duże i pomimo współpracy z netstyl.es ubrania Bad Smelling Boy pozostały w zasadzie wirtualne.

Sexy Sweaters
sexy sweaterssexy sweaters 2Zainspirowani Bad Smelling Boy inni użytkownicy Tumblr w następnych miesiącach poszli w jego ślady. Wymienić można tu choćby: r-g, capillaryvains, czy drug-money, znanego na co dzień jako Alec Weitl. To właśnie on, wraz ze swoją przyjaciółką Gretą Gibbens postanawił utworzyć nowy profil, słynne Sexy Sweaters. Projekt rusza pod koniec 2011 i rekordowo szybko zdobywa rozgłos. Mimo ogromnej popularności bluzy Sexy Sweaters przez długi czas pozostają wirtualne.

Należy wymienić jeszcze inne projekty, jak choćby Sexier Sweaters, komiksowe Sexy Comic Sweaters, czy We Have Cardigans.
great_wave_sweater0-sweatshirt_1386b262-86fd-4117-872b-f10abd5d27b4_large


Polski desant
W okresie kiedy za oceanem wszystkie projekty są efektem Photoshopa w Polsce pojawiają się młodzi ludzie, którzy zaczynają tworzyć realne bluzy i do tego na nich zarabiać…

Mr. Gugu & Miss Go

Mr. Gugu & Miss Go to stuprocentowo polska, powstała pod koniec 2011 roku marka zajmująca się produkcją zadrukowanych ubrań. Jej założycielem jest były student polonistyki Jakub Chmielniak, który po powrocie do rodzinnej Bielsko-Białej postanowił założyć firmę odzieżową. Po kilku miesiącach działalności wpada na rewolucyjny pomysł, by zacząć produkować w całości zadrukowane bluzy. Dzięki Facebookowi projekt zyskuje błyskawiczny rozgłos i w kwietniu 2012 roku zanim jeszcze ruszyła produkcja dużych printów, bluzy Mr Gugu mają kilka tysięcy fanów.
648d04b0512940b9b2e47a29e69966d2gugu
Mr. Gugu & Miss Go to nawiązanie do klientów, gdyż firma ubiera zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Sama nazwa nawiązuje do skojarzeń z dźwiękami nie mówiących jeszcze dzieci lub przeboju grupy Queen – „Radio Ga Ga”. Firma produkuje m.in. t-shirty, bluzy, bluzy z kapturem, kurtki, czapki beanie. Sprzedaż odbywa się głównie poprzez internet, a dzięki stronom w kilku wersjach językowych 97 % produkcji idzie za granicę. Wszystkie produkty powstają w Polsce w Bielsko-Białej, a Mr. Gugu & Miss Go zawsze podkreśla swoje polskie pochodzenie.

mr gugu 2mr gugu 5Szafiarski serwis lookbook.nu zrzeszający uczestników z całego świata posiada sporo aktualnych           ” zestawień”  w ubraniach Mr. Gugu, kilka z nich możecie zobaczyć tutaj. Zdjęcia pochodzą z Australii, Maroka i Francji.
mr gugu 7mr gugu


Aloha From Deer

aloha-from-deer-showroom-pl-bluza-the-fox-179zlsin_citywealdy_2
Aloha From Deer to kolejna polska firma produkująca ubrania w tym stylu. Jej pomysłodawcą i twórcą jest Mariusz Mac, który będąc jeszcze nastolatkiem nawiązał współpracę z magazynem Glamour. To tam po raz pierwszy zetknął się ze światem mody oraz zaczął zastanawiać nad upodobaniami klientów i stworzeniem własnej marki. Ostatecznie jego pomysły skoncentrowały się na w całości zadrukowanych, posiadających oryginalne motywy bluzach, których nie było jeszcze wtedy na rynku.
2960498_ALOHAFROMDEER_OH_SHIT2891613_open-uri20130309-2047-1udos3zPoczątki projektu Aloha sięgają lutego 2012 r. i również związane są z Facebookiem. To właśnie wtedy wystartował fanpage marki, na którym zamieszczane były pomysły, a użytkownicy wyrażali swoje opinie. Projekt bił rekordy popularności i w kwietniu wyprodukowano pierwszą partię ( bluzy galaxy ), która rozeszła się w błyskawicznym tempie.
alohaSONY DSCObecnie firma produkuje również t-shirty, koszule, swetry, spodnie, kombinezony,  akcesoria, a nawet pościel i ręczniki. Sprzedaż odbywa się na cały świat, o czym może się m.in. przekonać oglądając zamieszczone zdjęcia z serwisu lookbook.nu.

1742359_1575691092651276_1747701233_nbad_pantherW odzieży od Aloha From Deer chodzili m.in.  50 Cent i Robbie Williams.

aloha bartek wieczorkiewicz93133f56e7Powyżej zdjęcie z sesji jednego z najlepszych polskich fotografów mody Bartka Wieczorka, którą w całości można obejrzeć na stronie Aloha From Deer.


Inne polskie marki
Istnieje więcej firm produkujących tego typu odzież, posiadających polski rodowód. Są to m.in. Royal Fantasy, Evensign i Sugarpills.


Baner

4 Comments

 1. Jan

  Grudzień 14, 2014 at 16:20

  Rewelacyjne są te bluzy, chociaż to zupełnie nie mój styl.
  A na marginesie: wydaje mi się, że wpisy wyglądałyby ładniej, gdyby marginesy były wyrównane.
  Jan ostatnio opublikował…Pani WróblowaMy Profile

 2. admin

  Grudzień 15, 2014 at 14:31

  Dziękuję za trafne uwagi, postaram się zwrócić większą uwagę na marginesy w kolejnych wpisach. Bluzy faktycznie są super i przyznaję, że miałem nadmiar ciekawych zdjęć i problem, które opublikować.

 3. Portal kobiecy

  Październik 8, 2015 at 12:57

  Super, dzięki za art:)

 4. odziezuliczna

  Marzec 7, 2017 at 15:26

  Jest tu kilka bluz z interesującym wzorem z Aloha From Deer, zwłaszcza ta, którą ma na sobie 50 Cent. Ale są też takie, od których bolą oczy 😛 Pozdrawiam.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge